Kene Hakkında İlginç Bilgiler

0
131
kene
Kene

Kene nedir? Kene hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Nerelerde yaşarlar? Üremesi nasıldır? Kırım kongo kanamalı ateşinin belirtileri nelerdir? Tüm detaylar yazımızda…

Kene Nedir?

Kenegiller familyasındandır. 4 mm boylarında olan keneler, genellikler ot ve ağaç gibi yerlerde yaşamını sürdürürler. Kan emici özelliği ile sivrisineklere benzerler. Vücutları, kan emdikten sonra 3-4 kat kadar daha büyüyebilir. 17.000 civarı türü vardır.

Genellikle insan, koyun, köpek gibi canlıların derilerine yapışarak kan emerler. Kan emdikten sonra vücutları iyici şişer. Daha sonra kendilerini bırakarak oradan uzaklaşırlar.

Kenelerin Genel Özelleri Nelerdir?

  • Çoğu kene türünün gözü yoktur. Bazı nadir türlerde göz bulunur.
  • Ön ayak uçları ile koku ve his duyusunu hissederler.
  • En çok bulaştırdıkları hastalık Kırım Kongo Kanamalı Ateşidir.
  • Kan emdikten sonra binlerce yumurta bırakabilirler.
  • Kene 6 bacaklı olarak larvadan çıkar. İlerleyen safhada 2 bacak daha oluşarak 8 bacaklı olur.
  • Parazit tür olduğundan dolayı kolaylıkla hastalık bulaştırabilirler.
Kenenin çok olduğu yerlerde nasıl önlem almalıyız?

Bulunduğunuz ortamda kene çok ise ilaçlama yapılmalıdır. Tavuk ve horoz gibi kuş türleri keneyi yedikleri için imkan varsa beslemelidir. Kişisel olarak kapalı ayakkabı giymeli, paçaları çorap içine koymak gibi önlemler alınabilir.

Keneyi kim çıkarmalıdır?

Öncelikle paniğe kapılmadan sakin kalmalıyız. Keneyi kesinlikle kendimiz çıkarmamalıyız. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kenelerden bulaşan bir hastalık türüdür. Ateş ve kanamayla ilerleyen enfeksiyon hastalığıdır. Aniden başlayan baş ağrısı, ateş, eklem ağrıları ve kusma gibi belirtiler ile başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here