Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

0
78
misvak

Misvak nedir? Misvak kullanmanın faydaları nelerdir? Misvak kullanmanın dini açıdan önemi değir? Misvak sünnet üzere nasıl kullanılır? Misvak Ağacı hakkındaki bilgiler nelerdir?

Misvak Nedir?

Misvâk, Arabistânda bulunan Erâk ağacının dalından, bir karış uzunlukda kesilen parçadır. Erâk dalı bulunmazsa, zeytin veyâ başka dallardan da olabilir. Nar dalı olmaz. Çünki acıdır. Yinilen ve içilen şeyler acı olmamalıdır.

Misvak Kullanmak Sünnettir.

İbni Âbidîn, (Redd-ül-muhtâr) da buyuruyor ki, (Abdest alırken misvâk kullanmak sünnet-i müekkededir. Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki, (Misvâk kullanarak kılınan nemâz, misvâksız nemâzdan yetmiş kat üstündür).

Misvâk, düz ve ikinci küçük parmak kalınlığında, bir karış boyunda olmalıdır. Misvâk, Arabistânda yetişen Erâk ağacının dalıdır. [Düzgün ucundan, iki santimetre kadar, kabuğu soyulup, burası birkaç sâat suda tutulur. Sonra, ezilince, fırça gibi açılır.]

Erâk ağacı bulunmazsa, zeytin dalından yapılır. Nar ağacından yapmamalıdır. Bunlar da bulunmaz ise veyâ bir kimsenin dişleri yok ise, parmakları ile, bu sünneti îfâ etmelidir. Misvâkın otuzdan çok fâidesi vardır. Tahtâvînin (Merâkıl-felâh hâşiyesi)nde hepsi yazılıdır. Birincisi, son nefesde îmân ile gitmeğe sebeb olur.

Müslimdeki hadîs-i şerîfde on şey sünnetdir: Bıyığı kısaltmak, sakalı uzatmak, misvâk kullanmak, mazmaza, istinşak, tırnak kesmek, ayak parmaklarını yıkamak, koltuk altını temizlemek, kasıkları temizlemek, su ile istincâ buyuruldu.

Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” misvâkini ve tarağını yanından ayırmazdı. Mubârek saçını ve sakalını tararken aynaya nazar eylerdi. Geceleri mubârek gözlerine sürme çekerdi.

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Ve dahî, misvâk kullanmanın onbeş fâidesi vardır. Bunlar, (Sirâcül-vehhâc)dan alınarak, aşağıda bildirilmişdir.

 1. Ölürken, şehâdet kelimesini söylemeğe sebeb olur.
 2. Dişlerin etlerini pekişdirir.
 3. Balgamı giderir.
 4. Safrayı keser.
 5. Ağız ağrısını giderir.
 6. Ağız kokusunu giderir.
 7. Allahü teâlâ ondan râzı olur.
 8. Baş damarlarını kuvvetlendirir.
 9. Şeytân gamlanır.
 10. Gözleri nûrlanır.
 11. Hayrı ve hasenâtı çok olur.
 12. Sünnet ile amel etmiş olur.
 13. Ağzı pâk olur.
 14. Fasîh-ul-lisân olur.
 15. Misvâklı kılınan iki rek’at nemâzın sevâbı, misvâksız olarak kılınan yetmiş rek’at nemâzın sevâbından dahâ çok olur.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvâk, düz ve ikinci küçük parmak kalınlığında, bir karış boyunda olmalıdır. Misvâk, Arabistânda yetişen Erâk ağacının dalıdır. [Düzgün ucundan, iki santimetre kadar, kabuğu soyulup, burası birkaç sâat suda tutulur. Sonra, ezilince, fırça gibi açılır.]

Sağ el parmakları uzatılıp, baş parmakla küçük parmak misvâkın altından, diğer üç parmak da üstünden tutarak, üç kerre sağ, üç kerre de sol yandaki dişler üzerine hafîfce sürülür. Kuvvetle sürmemeli, dişleri bozar. Hafîf sürülünce dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Kaynaklar; Tam İlmihâl Se’âdet-i Ebediyye, İslâm Ahlâkı (Hakîkat kitabevi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here