Muhabbet Kuşu Hakkında Genel Bilgiler

0
98
muhabbet-kusu

Muhabbet kuşunun fiziksel özellikleri nelerdir? Muhabbet kuşu nerelerde yaşar? Muhabbet kuşunun ömrü ortalama kaç senedir? Muhabbet kuşunun cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Evcil hayvanlar arasında evlerde en çok bakılan kuş türlerinden olan muhabbet kuşu, renkli yapısı, hoş görüntüsü ve güzel ötüşü ile tüm bakışları üzerine çekerler. Ortalama 20 cm boylarına sahip olan muhabbet kuşu papağan türleri arasındadır. En küçük papağan türleri arasına girerler.

  • Muhabbet kuşlarının kuluçka süresi 20 gündür. Genellikle 4-5 yavru dünyaya getirirler.
  • Muhabbet kuşlarının konuşma özelliği vardır. İşittiği sesleri taklit edebilirler.
  • Muhabbet kuşlarının ömürleri ortalama 20 yıldır.
  • Yavrular erkek muhabbet kuşu tarafından, ağızlarına mama verilmek suretiyle beslenir.
  • Muhabbet kuşunun tek ayak üzerinde durması rahat olduğu anlamına gelir.
muhabbetkusu

Muhabbet Kuşunun İsmi Nereden Gelir?

Muhabbet kuşları birbirlerine çok bağlıdır. Doğal hayatlarında sürü halinde yaşarlar. Evlerde tek başına yaşaması depresyona sokabileceği iddialar arasındadır. Muhabbet kuşunun sağlığı için evlerde çifter olarak yetiştirilmesi uygun görülmüştür. Muhabbet kuşlarının, eşler arasındaki birbirine muhabbeti, samimiyeti ve bağımlılığından dolayı isimlerine muhabbet kuşu adı verilmiştir.

Muhabbet Kuşu Nerelerde Yaşarlar?

Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avustralya, Afrika ve Madagaskar’dır. Sevimli, cana yakın ve hareketli olması sebebiyle evlerde beslenir. Muhabbet kuşları genel olarak evlerde kafes içinde çift olarak yetiştirilir.

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyet Ayrımları Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımları yüzünden, hareketlerinden ve ötüşünden belli olur.

Dişi kuşlarda gagalarının üst kısmında bulunan burun çevresi (cere) renkleri, genelde kahverengi ve beyaz tonları arasındadır. Dişi muhabbet kuşları genelde daha sakin ve agresif olurlar.

Erkeklerde ise cere renkleri mavi ve pembe tonları arasındadır. Erkekler daha hareketli olurlar. Erkek muhabbet kuşları genel olarak daha uzun öterler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here