Yeni kimlik nasıl alınır?

0
12
yeni-kimlik

Yeni kimlik nasıl alınır? Yeni kimlik alma süreci nasıldır? istenen evraklar nelerdir? Yeni kimlik randevusu nereden alınır?

Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıldır. Son geçerlilik tarihi yeni kimliğin ön yüzünde yazmaktadır. Kimlik yenileme işlemleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu süre zarfı içerisinde tüm vatandaşlarımızın gereken işlemleri yapmaları lazımdır. Peki kimlik yenileme nasıl yapılır? Gelin bu süreci işleyelim.

Yeni kimlik için istenen belgeler nelerdir?

Yeni kimlik için talep edilen 3 adet belge vardır. Bunlar;

  1. Eski kimlik, pasaport veya ehliyet kartı
  2. Biyometrik fotoğraf (1 Adet)
  3. Kimlik ücretini gitmeden yatırmanız gerekmektedir.

Önemli Not; Covid-19 virüsü sebebi ile ülkemizde Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile işlem yapılmaktadır. Randevu alırken HES kodu zorunluluğu vardır. (12.02.2021)

Yeni kimlik randevusu nereden alınır?

Vatandaşlarımız yeni kimlik almaları için öncelikli randevu alması gerekiyor. Randevuyu ” Alo 199″ arayarak veya internet sitesindeki bilgileri doldurarak alabilirsiniz. İnternet sitesinden randevu almak için burayı tıklayınız. Mobil cihazınızdan almak isterseniz “NVI Mobil” akıllı telefon uygulaması indirip randevu alabilirsiniz.

Randevu gününde ve saatinde, İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek, sıramatikten sıra numarası almanız gerekmektedir.

Yeni kimlik kaç günde çıkar?

Yeni kimlik başvurunuz bittikten sonra ortalama bir hafta içerisinde, PTT tarafından güvenli bir şekilde kimlik teslimatı yapılır. Kimlik kartınızın başvuru sonrası durumunu öğrenmek için “Alo 199” numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Kaynaklar; https://www.nvi.gov.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here